Två frågor om storlekar på portioner

Fråga från Pia


Det enda min son klagar på i skolan är att han inte får tillräckligt med mat. Kan man inte individanpassa portionerna?

Fråga från Frida och Mathilda


Hej jag är en tjej på 11 år och min syster är 13 vi tycker att det är för små portioner i skolan vi är så stora nu att vi äter lika mycket som en vuxen vi äter till och med mer än vår mamma och vi äter grönsakerna i skolan varför måste vi ha lika mycket mat som barnen i förskolan.

Svar från Maria


Hej Pia, Frida och Mathilda

Tack för era frågor. Eftersom era frågor var liknande så får ni ett gemensamt svar här.

Roligt att din som är nöjd med skolmaten, Pia. Det finns två delar i din fråga om individuella portioner. När personalen ute på mottagningsköket beställer portioner måste det finnas fastställt hur mycket en portion ska innehålla för att produktionsköket ska kunna skicka rätt mängd mat. När eleven tar maten ska portionen vara individuell, var och en ska ta så mycket som den orkar äta upp, den begränsning som finns är mängden huvudkomponent. Möjlighet att ta om = backa ska finnas på alla skolor.  

Så här arbetar vi.


Måltidsverksamheten i Sandvikens kommun bygger till stor del på de rekommendationer som Livsmedelsverket ger ut, "Bra mat i förskolan och  Bra mat i skolan".

För att kunna producera och skicka ut mat till våra mottagningskök har vi en portionslista som vi utgår ifrån. I portionslistan skiljer vi på barn portion som omfattar barn från förskoleålder och upp till årskurs 6 och vuxen portion som omfattar årskurs 7 - 9, gymnasieelever och vuxna. Vår personal ute i mottagningsköken beställer portioner utifrån erfarenhet och anpassar antalet portioner efter vilken maträtt som serveras.

I alla våra matsalar tar barnen mat själva, det finns angivet hur stor portionen är av huvudkomponenten men av alla övriga delar i måltiden är det fri tagning.

Ex. på vad en portion innehåller:

  • Köttbullar: barn 8 st, åk 7 - 9 samt vuxna 12st
  • Pannkaka: barn 4 st, åk, 7 - 9 samt vuxna 6st
  • Potatisbullar: barn 8 st, åk 7 - 9 samt vuxna 12st
  • Färsbiffar: barn 2 st, åk 7 - 9 samt vuxna 3 st

Tanken med att eleverna tar mat själva är att varje elev ska kunna ta så mycket som man tror att man äter upp, det som är vårt problem är att en del elever endast tar av huvudkomponenten ex 20 köttbullar, 20 chickenbits, 6 bröd m.m. och ingen annan mat.

Det är inte meningen att man bara ska äta av t.ex köttbullarna för då får man i sig allt för mycket fett och protein vilket på sikt kan leda till övervikt.

För att bli mätt och för att få i sig av alla näringsämnen är det viktigt att äta av alla delar i maträtten, makaroner, köttbullar, råkost, bröd, bregott och mjölk.

Det här är ett återkommande problem som vi kan lösa genom att prata med våra barn om hur viktigt det är att äta av alla delar i måltiden, det är också viktigt ur hälsosynpunkt att vi äter en väl komponenrad måltid som utgår från tallriksmodellen. Alla barn ska kunna äta sig mätt varje dag i skolan. Jag deltar gärna vid ett föräldrarmöte.

Hälsningar

Maria Eriksson
Servicechef
Servicekontoret
Tel. 026-241217

Sidans publiceringsdatum: 2011-08-29 15:33

Hjälpmedel

Bokmärk / Dela

Sandvikens kommun, 811 80 SANDVIKEN, kommun@sandviken.se, 026-24 00 00