
Anledningen till detta var att skolkyrkan i Sandviken kom med ett erbjudande om att två elever från klasserna 3-6 och två från personalgruppen, skulle få utbildning i att vara en "bra kamrat". Personalens uppgift var att vara ett stöd i arbetet på skolan. Vi tyckte att det var en bra idé och tackade ja.
Utbildningen gick ut på att barnen tillsammans med de vuxna fick göra övningar som syftade till att göra oss uppmärksamma på hur det kan vara att inte ha några kompisar eller att vara utanför och kanske också mobbad.
Barnens huvudsakliga uppgift är att vara ett "extra öga" för sina kamrater, t ex att prata med den som går ensam eller försöka säga till om man ser någon göra något dumt. Men om det inte lyckas tar man omedelbart kontakt med någon vuxen. Barnen ska inte ta ansvar för åtgärderna, det är de vuxnas ansvar!
I dag har Kungsgårdens skola kamratstödjare som varje vecka sammanträder och ventilerar olika frågor tillsammans med sina vuxenstödjare. De får också kontinuerlig fortbildning med hjälp av Lena Brodin från BRÅ i Sandviken.
Det är viktigt att alla vet var kamratstödjarna befinner sig, framförallt på rasterna, och därför har vi, genom sponsring av Lönn & Söner i Sandviken, fått jackor med kamratstödslogga på.
