Resguiderna finns till för att svara på frågor och informera alla sandvikenbor som vill veta mer om hur de kan använda kollektivtrafiken på bästa sätt. De kan även följa med på resor inom och utanför kommungränsen som ett stöd för att visa hur det fungerar. Vissa kan känna sig osäkra att ge sig iväg till en annan ort med buss och då kan resguiden vara ett bra stöd som gör att man övervinner osäkerheten.
Resguiderna svarar på frågor om tidtabeller, hållplatser, information på hemsidor, hur det fungerar på större knutpunkter som t ex Gävle Centralstation.
På tisdagar och torsdagar kommer prova på turer att erbjudas från resecentrum till Valbo köpstad eller med lokaltrafiken till ett område med möjlighet att handla!
