Sidhuvud
Anpassa textstorleken
Kontakta oss!
Här är du:

Foton från Festivalstaden

Nu börjar det märkas med belysning, festivaltält, utsmyckningar i affärer m.m. att Melodifestivalen snart kommer till Sandviken. Du som fotograferar kan dela dina bilder med andra i Festivalstadens flickr-grupp.
Under söndagen började tältet på Jerntorget att monteras upp inför Festivalfirandet i Sandviken. Aktiviteterna i och runt tältet börjar på onsdag och invigningen sker onsdag kl 17.00.

Men det märks redan på flera andra platser att Sandviken nu börjat förvandlats till en Stad i ljus. Hotell Princess och Restaurang Livingroom som är platsen där artisterna ska bo, äta och gå på efterfest har ändrat fasadbelysningen till Melodifestivalens färger. Statoil vid Gävlevägen har blivit en "Grön mack" och bidrar till att alla besökare ska känna att det är något stort på gång. Mer förändringar i belysningen kommer att ske de närmaste dagarna. Du kan se några aktuella bilder via länken nedan.

Brukar du fotografera?


Du som brukar fotografera och använder Flickr kan dela dina Festivalstads-bilder med andra genom att gå med i Flickr-gruppen Festivalstaden Sandviken.

Mer information


Dela med dig av bilder/se bilderlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Publicerad 2010-02-07 19:59 av Mikael Nordgren
Tipsa en kompis (öppnas i nytt fönster)
Festivalljus på Artisthotellet Princess och Restaurang Livingroom

Festivalljus på Artisthotellet Princess och Restaurang Livingroom

Sandvikens kommuns logotyp, till startsidan