

Nu kör vi igång med utlån av TV-spel. Vi har för närvarande cirka 100 titlar i en mängd olika genrer, till fyra olika konsoller: Playstation 2, Playstation 3, Nintendo Wii och Xbox 360. Dessutom har vi många spel till PC (främst för barn).
Du får låna 2 spel åt gången i 7 dagar och du måste vara 15 år för att få låna (ett fåtal titlar har 16 resp 18årsgräns). Det går inte att lägga reservationer på spelen utan du väljer bland det som finns tillgängligt i hyllan. Förseningsavgiften på spel är 10 kronor per dag och om ett spel kommer bort är ersättningsavgiften minst 700 kronor. Naturligtvis är lånen helt gratis!
Har du frågor eller vill lämna inköpsförslag är du välkommen att kontakta TV-spelsansvarig Niclas Forsgren (026-24 12 92).

